Korduma Kippuvad Küsimused

 

Küsimus (edaspidi K): Meie firmal on plaanis järgmisel aastal võtta kasutusele kaardimakseterminal. Seoses sellega palun infot, mis selleks tegema peab?

Vastus (edaspidi V): Kaardimaksete aktsepteerimise aluseks on lepingu sõlmimine pangaga. Kaardimakse lepinguid sõlmivad enamus eesti pankadest. Kaardimakseterminali on võimalik osta ja rentida. Sõltuvalt pangast, on tingimused erinevad.
Nets Estonia ASi poolt müüdavate terminalide ja tarvikute hinnakirjaga saab tutvuda ​siin​.

--------------------------------------------------------------------------------

K: Müüja ütles, et kui ma kaardiga makstud kauba poodi tagasi toon, siis ei saa ma tagasi kogu raha, vaid 3% vähem, kuna pank on vahepeal kaardimakselt teenustasu ära võtnud. Kas see on õige?

V: See on vale seisukoht! Ei ole vahet, kas kaup on ostetud sularaha või kaardimaksega. Kauba tagastamisel tühistab kaupmees kaardimakse tehingu ja te saate raha tagasi oma kaardiarvele. Ka kaupmees saab panga käest oma teenustasu tagasi.

Kui tühistamist tehakse samal päeval, kui toimus tehing, siis üldjuhul saab kaupmees vormistada kogu protseduuri kohapeal. Kui makse toimumise hetkest on möödas pikem aeg, siis võtab kaupmees ühendust Nets Estonia AS'ga ja faksib Nets Estonia AS'i algse kaardimakse kviitungi, mille põhjal tehing tühistatakse Nets Estonia AS'i kaudu. Väga vanade tehingute puhul võib kuluda täiendavalt aega tehingute ülekontrollimiseks, kuid üldjuhul lahenevad sellised situatsioonid ühe päeva jooksul.

--------------------------------------------------------------------------------

K: Kas Teie saate aidata mind ka juhul, kui soovin inglisekeelsele e-poe leheküljele krediitkaardiga maksmise võimalust? Kui ei, siis kuhu peaksin pöörduma?

V: Nets Estonia AS tegi analüüsi internetis toimivatest e-kaubamajadest ning tulemused olid muljetavaldavad. Viimase aasta jooksul on olnud tugev tendents tegeliku ja toimiva e-kaubanduse suunas. Samas on ühe puudujäägina võimalik märkida väheseid võimalusi kliendil oma ost e-kaubamaja lahenduses lõplikult ära vormistada ja tasuda. 

Nets Estonia AS ongi seadnud üheks oma eesmärgiks pakkuda lahendust sellele viimasele makse teostamise probleemile! Krediitkaardi makset vastu võttes saate te oma kaupu mugavalt müüa ka väljapoole Eesti piire, kuna aktsepteeritavad on kõik maailmas välja antud VISA või Europay/MasterCard kaardid, sh. ka Eesti pankade poolt väljastatud krediitkaardid.

Siiani on kaardimaksete liidese valmistamine olnud suhteliselt kõrge künnisega antud alal kasutusel olevate mahukate spetsifikatsioonide tõttu. Nets Estonia AS on üritanud kaupmehe poole jäävat liidest maksimaalslet lihtsustada - praktiliselt kõik vajalikud täiendused e-kaubamaja veebiliidesele saab teha veebiserveri tavapäraste vahenditega.
Täpsemalt saate lahenduse kohta lugeda e-commerce leheküljelt.

Siiski, mõningast tööd ja testimist lahenduse käivitamine nõuab, kuid Nets Estonia AS on alati valmis Teile pakkuma abi ja konsultatsiooni. 

--------------------------------------------------------------------------------

K: Tahaks teada, kes vastutab selle eest, kui müüja ei küsi kaardiga ostjalt dokumenti ja makstakse teise inimese pangakaardiga. Olen kuulnud, et dokumenti PEAB küsima, kui arve on üle 500,- . Kas see tähendab seda, et väiksemate arvete korral võivad petturid tegutseda ja kaardi omanik jääb rahast ilma???

V: Kui võõra kaardiga maksmine toimus, siis selleks, et tehingud vaidlustada, on pangas kindel protseduur. Igal kaupmehel on pangaga sõlmitud kaartide aktsepteerimise lepingus kirjas piirmäär, millest alates peab kontrollima dokumenti. Samas, kui kaupmehel on mingi kahtlus kaardi kasutaja või kaardi osas, siis võib dokumenti küsida ka piirmäärast väiksemast summast.

--------------------------------------------------------------------------------

K: Kas pangaväljavõttel registreeritud kaardimakse on kaupluses piisavaks tõendiks ostu sooritamise kohta (juhul, kui kauplusest saadus ostutsekk on kaduma läinud)?

V: Nets Estonia AS on teinud järelepärimise Tarbijakaitse ametisse ja saanud alljärgneva vastuse.

-------
> Seoses Teie küsimusega,kas kaardimaksekviitung tõendab sooritatud
> ostu teatame järgmist:
> Seni Tarbijakaitseamet ei ole kohustanud müüjat aksepteerima
> kaardimaksekviitungit kui ostu sooritamist tõendavat dokumenti.
> Kaadrimaksekviitung tõendab, et makse on sooritatud kuid jätab
> lahtiseks, millise toote eest on konkreetselt tasutud (nt toote kood, suurus jm.)
> Kaardimakse kviitungi sisu on liiga üldine.
> Samas müüja võib kaardimaksekviitungit aktsepteerida kui ostudokumenti.
>
-------

Nets Estonia AS arvamusel on makse sooritamise elektrooniline jälg pangas (olgu tegemist maksekorraldusega või kaardimaksega) ning viide sellele ülekandele tõend, et konkreetse kaupmehe juures on sooritatud ost kirjeldatud summas. Kaupmehe raamatupidamises peab raha laekumine olema üheselt seotud müügifaktiga, seega ka üheselt seotud ostetud
kaubaartikliga. Loodetavsti aktsepteerib tulevikus ka Tarbijakaitse amet elektroonilisi makseid piisava tõendina.
Sellelel vaatamata soovitab Kaardikeskus arvestada Tarbijakaitse ameti seisukohaga ja kindlasti säilitada kallimate ostude puhul ostukviitung, kuna  ilma kaupmehe poolt väljastatud kviitungita võib pretensioonide lahendamine olla problemaatiline ja ka ostufakti tõendamine võib juriidiliselt keerukaks ja aeganõudvaks osutuda.​

--------------------------------------------------------------------------------

K: Kas tekib probleeme tulemüüri kasutajatel I-makseterminali puhul.. kui, siis milliseid? E-commerce puhul.. kas serveril peab olema Verisign poolt väljastatud sertifikaat SSL jaoks? olen huvitatud mõlemast teenusest.. kas pean tulema kuskile
kohale, et lepinguid sõlmida?

V: Üldiselt probleeme ei teki, kuna praktiliselt suva tulemüüri puhul on kasutajatele alati lahti jäetud http ja https pordid.

Sertifikaadi omamine oleks korrektne, kuna üldjuhul peab teie server moodustama ostja kaubakorvi ja ostja peab sisestama ka oma kontaktandmed ja võib-olla ka muid rohkem või vähem delikaatseid andmeid - sõltub sellest, mida ja mis tingimustel te müüte. Juhul, kui teie kaup on virtuaalne ja see toimetatakse ostjani näiteks vahetult peale ostu, otse teie serverilt (tarkvara allalaadimine näiteks), sellisel juhul pole teil ostja kohta mingeid andmeid üldse vaja koguda ja saate ka loobuda https protokollist oma veebiserveris ning ka vastavast sertifikaadist.
Kaardimakse tehakse Nets Estonia AS veebiserveril ja ühendus ostja ning serveri vahel tehakse alati https protokolliga.

Lepingu sõlmimist peaksite tegelikult alustama pangast. Mõlema teenuse esmaseks eelduseks on kaupmeheleping pangaga.
 --------------------------------------------------------------------------------

K: Kas web-pos või E-commerce teenuse kasutamiseks peab mul olema staatilise IP-ga internetiühendus?

V: Ei pea, saab ka dünaamilise IP-ga.

--------------------------------------------------------------------------------

K:  Kas kaardimakse teostamisel peab teenindaja kontrollima (tuvastama) isikut või mitte?

V: Kaupmehel on sõlmitud pangaga kaardimaksete teostamise leping, mis sätestab ka kohustuse ostja isiku tuvastamiseks teatud summast. Samas, kui müüjal on kahtlusi, võib ta isikut tuvastada ka väiksemast summast.